logo

Copyright ©2018 TürkPermit

TÜRKMENİSTAN YOLLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid – 19 salgını nedeni ile Türkiye ve Türkmenistan arasındaki yollar kapatılmış ve Türkiye’de bulunan Türkmenistan vatandaşları kendi ülkelerine dönememişti. Bugün de hâlâ yolların kapalı olması sebebi ile birçok Türkmenistan vatandaşı sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların başında ikamet izni biten ve pasaport süresi olmayan Türkmenistan vatandaşlarının ne yapacağı gelmektedir. Bu blog yazımızda Türkmenistan vatandaşlarının yaşadıkları sorunlardan, bu sorunların çözümünden ve Türkmenistan yollarının ne zaman açılabileceğinden bahsedeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni alabilmek için belli şartları sağlamak gereklidir. Bu şartların başında en az 6 ay süreli bir pasaporta sahip olmak gelir; eğer yabancı uyruklu birisi Türkiye’den ikamet izni almak istiyor ise en az 6 ay süresi olan bir pasaportu olmalıdır. Türkmenistan vatandaşlarının bazılarının uzun süredir Türkiye’de kalması sebebiyle pasaport süreleri de azalmış veya bitmiştir. Bu sebeple kendileri mağdur durumda kalmakta, herhangi bir işlem yapamamaktadır. Bu sorunun çözümü için kendilerinin Türkmenistan’a gidip yeni pasaport edinmeleri gerekmektedir fakat Türkiye ile Türkmenistan arasındaki yollar kapalı olduğu için kendi ülkelerine dönememektedirler.

Türkmenistan, geçtiğimiz aylarda yeni bir işlem yapmaya başladığını duyurdu ve pasaport süreleri bitmeye yaklaşan kişilerin pasaportlarını 31.12.2022 tarihine kadar uzatacaklarını duyurdu. Bu konu ile ilgili blog yazımıza bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkmenistan ile yolların ne zaman açılacağı henüz belli değildir. Bu konu hakkında çeşitli duyumlar, söylentiler olsa da şu ana kadar hiçbir resmi kurum tarafından belirli bir tarih verilmemiştir. Kovid – 19 salgınının zayıflaması ile birlikte belki tekrardan yolların açılabileceği ön görülebilir. Türkmenistan ile ilgili yeni duyumlar ve haberler aldıkça bloğumuzda, sosyal medya hesaplarımızda paylaşımlar yapmaktayız. Bizi takip ederek Türkmenistan hakkındaki yeni gelişmelere her an ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de Türkiye'de yaşayan ve 2020 yılında kaçak kalan Türkmenistan vatandaşlarından biriyseniz Türkpermit'e danışarak tekrardan ikamet izni alabilirsiniz. 

Bize ulaşabileceğiniz cep numaraları:  +90 533 147 39 11 +90 535 108 94 60

Adres:  Molla Gürani Mahallesi Oğuzhan Caddesi No: 32A Fatih/İstanbul 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın