logo

Copyright ©2018 TürkPermit

TÜRKMENİSTAN PASAPORTLARI UZATILMAYA BAŞLADI !

Türkmenistan Göç Kanunu'nun 29. maddesinde yapılan ilaveye göre, 1 Temmuz 2012 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından ilglili kararname imzalanmıştır.

Söz konusu kararname uyarınca, dünyada ortaya çıkan bulaşıcı hastalık pandemisi ile ilgili olarak uluslararası ulaşım araçlarının seferlerine getirilen kısıtlamalar sonucunda, şimdiki dönemde yabancı ülkelerde geçici olarak bulunan veya kalıcı olarak ikamet eden Türkmenistan vatandaşlarının geçerlilik süresi 1 Ocak 2020 - 30 Aralık 2022 tarihleri arasında biten veya bitmek üzere olan pasaportlarının (Türkmenistan vatandaşının Türkmenistan'dan gitmek ve Türkmenistan'a gelmek için pasaportunun) geçerlilik süresi 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmaktadır.

Bu nedenle Türkmenistan vatandaşları pasaport süresinin uzatılması için Türkmenistan'ın Türkiye Büyükelçiliğine veya İstanbul Başkonsolosluğuna başvurması halinde pasaporta ilgili notların yazılması öngörülmektedir.

Büyükelçilik, halen Türkmenistan'a uçak ve diğer ulaşım araçlarının seferlerinin kapalı olduğunu göz önünde bulundurarak, Türkmenistan vatandaşlarının Türkiye'de bulunmaları için gerekli yardımın sağlanması ve Türkmenistan pasaportunun süresinin uzatılacağına ilişkin yukarıda bahsedilen hususların T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne ve yabancı vatandaşlara oturma ve çalışma izni verme işlerine dahil olan diğer kurum ve kuruluşlara en kısa sürede bildirilmesi konusunda saygıdeğer Bakanlığın yardımlarını önemli rica eder, Türkmenistan'ın Türkiye Büyükelçiliği bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına derin saygılarını yineler.


 

 YASAL AÇIKLAMA BELGESİ EKTEDİR; 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
  • Jumamyrad Achilov:
    04.11.2021 18:40:21

    Pasaportumin süresi doluyor nereye başvuru yapabilirik

Yorum Yapın