logo

Copyright ©2018 TürkPermit

YABANCILAR TÜRKİYE'DE EV,TAŞIT VEYA İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKEBİLİR Mİ ?

Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar, ikamet izinleri veya çalışma izinleri olduğu takdirde kredi çekebilmektedir. Türkiye'deki bankalara ev, taşıt ve ihtiyaç kredisi alabilmek için tüketici kredisi başvurusu yapabilirler.

Kredi başvurusunda bulanabilmek için yabancıların dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Türkiye'de ikamet eden yabancılar kredi alabilmek için, Türkiye’den almış oldukları ikametgâh ve çalışma izinlerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bankalar, yabancılardan en az 12-24 aylık ikametgâh veya çalışma izninin olmasını istemektedir. Günümüzde devletin de uygulamaya geçirdiği yabancı yatırımcı destek politikası nedeniyle bu tutum değişmiştir. Artık yabancıların kredi çekme durumu kolaylaştırılmıştır.

TC VATANDAŞI KEFİL GÖSTERMEK ŞART

Krediye başvurmak isteyen yabancı kişi, ikamet ya da çalışma iznini kanıtladıktan sonra bir de kredi için kefil birisi istemektedir. Bu kefilin bir Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Çünkü bankalar yabancı kişinin ülke dışına çıkması, geri dönmemesi veya sınırdışı edilmesi durumunda bu riski göze almamaktadır.

Bir gayrimenkul satın almak üzere krediye başvurulması halinde, söz konusu taşınmazın tapusu, su veya elektrik faturalarının da bankaya ibraz edilmesi gerekmektedir. Bankalar, yabancılara verdikleri krediyi ilgili taşınmazın değerine göre saptamaktadır.

Türkiye’de çalışmakta olan yabancılardan ayrıca, son 3 aylık gelirlerini gösteren belge ve maaş bordrosu talep edilmektedir. Bu istenen belge kişinin işsiz olup olmadığının da bir göstergesi olduğundan, işsiz olan yabancının kredi çekmesi mümkün değildir. Çalışmayan yabancı kişinin bu durumda yapabileceği bir durum ise kendi ülkesindeki hesap hareketlerini bankaya ibraz etmesi olacaktır. Kredi başvurusu için son olarak pasaportun fotokopisi ile başvuru formunun bankaya verilmesi gerekir. Talep edilen kredi türüne göre yabancılardan istenen belgeler ise şunlardır;

Yabancılar için Konut Kredisi / gerekli evraklar

* İkamet İzni ve Çalışma İzni

* Pasaportun kopyası

* Teminat

* Alınmak istenen taşınmaza ait tapu

* Kefil (Türk Vatandaşı)

* Gelir Durum Belgesi

Yabancılar için İhtiyaç Kredisi / gerekli evraklar

* İkamet İzni ve Çalışma İzni

* Gelir Durum Belgesi

* Pasaport Kopyası

* Teminat

* Kefil (Türk Vatandaşı)

Yabancılar için Taşıt Kredisi / gerekli evraklar

* İkamet İzni ve Çalışma İzni

* Alınmak istenen aracın proforma faturası

* Gelir Durum Belgesi

* Pasaport Kopyası

* Teminat

* Kefil (Türk Vatandaşı

Son olarak yabancı uyruklu kişilere kredi veren başlıca bankalar;  Ziraat Bankası , Vakıfbank, İşbankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, HSBC, Akbank, Halkbank. 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın