logo

Copyright ©2018 TürkPermit

YABANCILAR MÜZEKART ALABİLİR Mİ?

Türkiye Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafya nedeniyle birçok doğal ve yapay güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Birçok doğal güzelliği ile Anadolu toprakları insanın ruhunu dinlendirirken, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde bulunan insan yapımı tarihi yapılar ruhumuzun kültürel açlığını dindirmektedir. Bugünkü yazımızda ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların Müzekart’ı nasıl temin edebileceklerinden bahsedeceğiz.

Türkiye birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır ve bu uygarlıklar içinde bulunduğumuz kadim bölgeye nadide eserler bırakmışlardır. Tüm dünyanın hayranlık ile izlediği İstanbul birçok imparatorluğa başkentlik yapmış, hikayelere, masallara konu olmuştur. Ayasofya gibi, Sultanahmet gibi, Kız Kulesi ve Topkapı Sarayı gibi birçok güzelliğe sahip olan bu kentte yaşam neredeyse durmadan devam etmektedir. İstanbul, dünyada yaşayan herkes için önemli bir duraktır. Her köşesinde durup tarihi aramak gerekir.

Müzekart Nasıl Alınır?

MüzeKart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ve Milli Saraylar'a bağlı 300'den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Müzekart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından "Fotoğraflı T.C. Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi" ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde Müzekartlarını alabilirler. Ayrıca "www.muzekart.com" adresine istenen bilgileri girerek kredi kartıyla Müzekart alabilirler. Sistem onay verdikten sonra internet başvuruları 5 gün içinde kurye ile belirtilen adrese gönderilir.

Müzekart’ı Kimler Alabilir?

Müzekart’ı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 5203 Sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından alınabilir. Ülkemizdeki ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yüksek öğrenim kurumlarında ön lisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere, öğrenci kimliği ibrazı şartı ile P indirimli Müzekart düzenlenir. Ayrıca, Türkiye’de bulunan yabancı misyon şeflikleri ve temsilciliklerinde görev yapan diplomatik statüdeki kişiler ile eş ve çocuklarına Ankara gişe izleme merkezi ve Müzekart satış noktası tarafından Diplomatik Müzekart düzenlenir. Müzekart kişiye özel olup, kart sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz, usulsüz kullanımının teşebbüsü veya tespiti halinde kartlara gişe/turnike personelince el konulur ve para iadesi yapılmaz. Bu kişilerin T.C. kimlik numarasına ve adına 1 (bir) yıl süreyle kart düzenlenmez.

Müzekart Ücreti Ne Kadardır?

T.C. Kültür Bakanlığı’nca her çeşit ihtiyaca göre Müzekart düzenlenmiştir. Sizler de kendi ihtiyacınıza uygun olan Müzekartınızı https://muze.gov.tr/MuseumPass adresinden sipariş edebilirsiniz.

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın