logo

Copyright ©2018 TürkPermit

YABANCILAR GÜZELLİK SALONLARINDAN ÇALIŞMA İZNİ ALABİLİR Mİ ?

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre İşyerlerinin ve Yabancıların Karşılaması Zorunlu Olan Değerlendirme Kriterleri bulunmaktadır. Türkiye'de güzellik salonlarında çalışma izni almanız için, yapacağınız iş dalında mesleki diplomanız veya sertifikanızın olması gerekmektedir. 

Otel bünyesinde bulunan güzellik salonları veya otellerden bağımsız hizmet veren güzellik salonlarında, işyerleri bakanlığın aradığı kriterleri sağlıyorsa çalışma izni başvurusu yapılabilir.

01.01.2021-31.12.2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere:

* Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli veya belgesiz turizm işletmeleri ile bunların bünyelerinde izinli faaliyet gösteren işletmeler (SPA, güzellik merkezi, spor merkezi, kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil vb. gibi küçük işletmeler), turizm seyahat acentaları, belgeli tatil köyleri ve turizm-animasyon organizasyon firmaları ile müstakil eğlence yerlerinde çalıştırılmak istenilen yabancılara en az ödenebilecek ücret başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücretten daha düşük olamayacaktır.

* Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli veya belgesiz turizm işletmelerinin bünyelerinde izinli veya sözleşme ile faaliyet gösteren işletmelerde (kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil satışı vb. küçük işletmeler) en fazla iki yabancıya çalışma izni kriterlerine tabi tutulmaksızın çalışma izni verilebilecektir.

* Otellerden bağımsız güzellik salonlarında çalışacak olan yabancı uyruklu kişilerin sigortası asgar ücretinin 2 katı olarak ödenmektedir.

Güzellik Salonlarında çalışma izni almak için, işyerinin sahip olduğu kriterler nelerdir ?

* İşyerinde en az 5 t.c. vatandaşı çalışan olması,

* İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL olması,

* Güzellik salonu otel bünyesinde ise, en az 10 t.c vatandaşı şartı aranmaktadır.

Yabancıdan İstenilen Belgeler

* Pasaport 

* İkamet İzni

* Mesleki eğitim sertifikası

 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın