logo

Copyright ©2018 TürkPermit

TÜRKİYE'YE KAÇAK GİRİŞ YAPAN YABANCILAR NE YAPMALI ?

Bu blog yazımızda, Türkiye'ye yasadışı yollar ile giriş yapan yabancılar veya giriş yaptıktan sonra kaçak duruma düşen yabancılar ne yapacak bununla ilgili bilgilendirmede bulunacağız. 

6458 sayılı uluslararası yabancılar kanununda belirtildiği üzere, ülkemize yasadışı giriş çıkış yapan veya teşebbüs eden yabancılara "Ç113 tahdit kodu" konulmaktadır, ve hakkında sınırdışı etme kararı alınmaktadır. Türkiye'ye karayolu, havayolu veya yürüyerek yasadışı yollar ile giriş yapan yabancıları, Türkiye'de göç idaresi il müdürlükleri tespit ettikleri zaman Ç113 tahdit kodu işleyerek ülkelerine geri gönderme işlemleri başlatılarlar. 

Bunların dışında, yabancı kendi insiyatifi ile yasal yollar ile ülkesine geri gitmek isteyebilir. Bu aşamada hudut kapısında kendisinin ifadesi alındıktan sonra Türkiye'den çıkış yapabilir. Sonrasında idari para cezası ugulanır, 2021 yılı içerisinde Türkiye' ye yasadışı yollar ile giriş yapmanın cezası yaklaşık 3000 TL civarındadır. 

Türkiye'den sınırdışı edildikten sonra veya vizeye tabii olup, vize almadan Türkiye'ye farklı bir kimlik ile tekrar yasadışı yolları kullanarak giriş yaptığının tespit edilmesi halinde tahdit kayıtlarında gerekli güncellemeyi takip eden birim tarafından yapılır.

 

 Detaylar için videomuzu izleyebilirsiniz ;

 

Tüm sosyal medya hesaplarımız için; https://visitmy.bio/muratersahin

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın