logo

Copyright ©2018 TürkPermit

TÜRKİYE'DEN EV ALMAK İSTEYEN YABANCILAR

Yabancı uyruklu kişilerin, Türkiye'den taşınmaz satın alabilmesi 2644 sayılı Tapu Kanununun 35. ve 36. maddelerinde düzenlenmiştir. Taşınmaz mülk alabilmeniz için, Türkiye'de ikamet izninizin olması şartı aranmamaktadır. Yani ikamet izniniz olmasa bile taşınmaz mülk satın alabilirsiniz. Son dönemlerde Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler neticesinde ülkemiz, pek çok yabancı uyruklu vatandaşa ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de en az 250.000 dolarlık gayrimenkul satın alan ya da 500.000 dolar ve üzeri yatırım yapan yabancıya Türk vatandaşlığı verilmesinin yasalaşmasıyla da birlikte, bu kişilerin Türkiye’de ev sahibi olmak konusunda talepleri de her geçen gün artıyor.

Türkiye’de geçerli mevzuata göre, taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan resmi sözleşmelerin mutlaka taşınmazın bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüklerinde yapılması gerekmektedir. Ayrıca, resmi satış öncesinde noter huzurunda “satış vaadi sözleşmesi” imzalanması da mümkündür. Satış sözleşmesi resmi şekilde yapılan taşınmazın mülkiyetinin kazanılması Tapu Müdürlüklerinde yapılacak tescil ile mümkün olmaktadır.

- Yabancıların taşınmaz edinimindeki kanuni sınırlamalar :

* Yabancılar kanuni sınırlamalara uymak kaydıyla, Türkiye’de işyeri veya mesken olarak kullanmak üzere, taşınmaz satın alabilirler. Ancak farklı şehirlerde de olsa, yabancı bir kişinin Türkiye’de satın alabileceği taşınmazların toplam yüzölçümü 30 hektarı geçemez.

* Yabancıların taşınmaz alımı öncesinde, bölgedeki askeri makamlardan izin alınması da gerekmektedir. Bahsekonu taşınmazın güvenlik bölgesi içinde bulunması halinde, yabancılara satış işlemi yapılması mümkün olamayacağından, bu konunun ödeme yapılmadan önce açıklığa kavuşturulması önemlidir.

TAŞINMAZ MÜLK SATIN ALIRKEN GEREKLİ BELGE VE BİLGİLER

Kimlik belgelerini veya pasaportlarını,

* Taşınmaz edinimleri ikamet iznine tabi yabancıların ilgili emniyet müdürlüklerinden verilen ikamet tezkerelerini,

* Yurt dışından verilen vekaletnameler esas alınarak vekaleten işlem yaptırmaları halinde, tercümeleriyle beraber vekaletnamelerin aslını veya onaylanmış bir örneğini beraberlerinde bulundurmaları gerekmektedir.

Satış sözleşmeleri yapılmadan önce, taşınmazın sınırlı ayni haklarla kayıtlı olup olmadığı, ipotekli veya satışına engel herhangi bir durumun bulunup bulunmadığı gibi hususlar ilgili Tapu Dairesinden kontrol edilmelidir.

- Yabancıların taşınmaz edinimindeki dikkat etmesi gereken hususlar; 

* Satın alınmak istenen evin ipotek ya da haciz gibi satışa engel bir durumu olup olmadığı öğrenilmelidir. Bu bilgi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden alınabilmektedir.

*  Güvenilirliğinden emin olunan bir aracı firma ile anlaşma yapılmalıdır.

*  Gayrimenkul satışı ile ilgili taraflar arasında anlaşmazlık çıktığı takdirde Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde dava açılması gerekmektedir.

*  Noter huzurunda satış vaadi sözleşmesi gerçekleştirilmesi, satış için yeterli değildir. Tapu müdürlüklerinde resmi işlemler gerçekleştirilmelidir.

*  Ev satın alma işlemlerinde ödenmesi gereken tapu harcı, alıcı ve gayrimenkul sahibi tarafından ödenir.

 

Kaynak: https://www.mfa.gov.tr/yabancilar-icin-rehber.tr.mfa

 

Turkpermit ile geçerek tapudan dolayı ikamet izni almak için başvuru yapabilirsiniz : 0850 888 0 157 - 0533 262 37 42

 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
  • İra Umidova:
    25.10.2021 08:24:44

    Yabancı öğrenci ikamet izniyle öncelikle ev satın alabilir miyim sonra da 5 yıl kesintisiz Türkiye de taşınmaz sahibi olarak TC vatandaşlık kazanabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz bu konuda

  • Atilla Altıntaş:
    25.11.2021 06:51:45

    Min. 250000 USD tutarında ev almanız gerekmektedir. 5 yıl dolunca vatandaşlık hakkını elde edebilirsiniz. Ankara'daki Brüt 315,00 M2 Net 225,00 M2 Lüks Dubleks evimi satabilirim. Bilgilerinize,

Yorum Yapın