logo

Copyright ©2018 TürkPermit

TÜRKİYE'DE EN FAZLA HANGİ ÜLKE VATANDAŞI VAR ?

TÜİK'in verilerine göre 1 milyon 300 bin yabancı nüfus bulunuyor. Türkiye’de ikamet edilen il sıralamasında İstanbul 450 bin ile ilk sırada yer alırken, ülke sıralamasında ise 281 bin ile Irak ilk sırada bulunuyor. Irak'ın ardından sıralamada Afganistan ve Almanya geliyor.

Türkiye, özellikle son yıllarda dünyada en fazla göç alan ülkelerden birisi haline geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'nin illere göre yabancı nüfus haritasını açıkladı. Buna göre, Türkiye'de oturma izni veya çalışma izni alan 1 milyon 333 bin 410 yabancı uyruklu kişi bulunuyor. Türkiye'ye kaçak giriş yapan, yasal durumda olmayan göçmenler bu rakamı kapsamıyor. 

İLK 3 SIRADA IRAK, AFGANİSTAN VE ALMANYA

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2020 yılında ülkelere göre sıralanan vatandaşlık sayısında ilk 3 sırada Irak, Afganistan ve Almanya yer alıyor. 2019 yılına göre yaklaşık 200 bin azalan yabancı vatandaş sayısının en yüksek olduğu il 450 bin 584 ile İstanbul oldu.

Yabancı nüfusun yaşadığı iller sıralamasında İstanbul ilk sırada yer alırken onu Ankara ve Antalya takip etti. En az yabancının yaşadığı şehirler ise Ardahan ve Tunceli oldu.

 

 
Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın