logo

Copyright ©2018 TürkPermit

Rusya'dan Özbekistan vatandaşlarına giriş yasağı!

RUSYA'DAN ÖZBEKİSTAN VATANDAŞLARINA GİRİŞ YASAĞI !!

Rusya, Özbekistan vatandaşlarının ülkeye girmesini yasaklayıcı önlemler alındı. Rus sınır muhafızları, havalimanları ve diğer kontrol noktalarında ülkeye girişlere engel koyuyor.

Son günlerde Rus sınır muhafızları, havalimanları ve diğer kontrol noktalarında Özbekistan vatadaşlarının ülkeye girişinine engel koyuyor. Ülkeye giremeyen Özbekistan vatandaşları havaalanında mahsur kalıyor. Özbekistan Dışişleri Bakanlıkları henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmazken, Rusya'da bulunan insan hakları aktvistleri ve Özbekistan vatandaşları durumun doğruluğunu teyit ediyor.

4 BİN 500 KİŞİ RUS HAVALİMANLARINDA TUTUKLANDI

İnsan hakları savunucusu Valat Çupik, ülkeye girmeye çalışan veya havayoluyla gelen kişilere yönelik Rus yönetiminin 24 Nisan 2024 tarihinde kitlesel tutuklama başlattığını bildirdi. 1 Mayıs itibarıyla yaklaşık 4 bin 500 kişinin Rus havalimanlarında tutuklandığına dikkat çeken Çupik, aynı sayıda kişinin de kara kontrol noktalarından girişine izin verilmediğini kaydetti.

TUTUKLU BULUNAN KİŞİLER TÜRLÜ İŞKENCELERE MARUZ KALDI

Çupik, "Rusya'ya giremeden gözaltına alınanların dörtte biri Tacikistan vatandaşı, yüzde ikisi ise Özbekistan'dan gelen göçmenler" dedi. Çupik'e göre tutuklananların çoğu bir veya iki gün içinde sınır dışı edilecek. Bazı durumlarda iadelerin bir haftayı bulduğunu ve iade merkezlerinde tutuklu bulunan kişilerin türlü işkencelere maruz kaldığını belirtiyor.

TUVALETE GİTMEK BİLE SORUN

Çupik ayrıca 24 Nisan'dan bu yana sınır muhafızları tarafından yakalanan insanların aç ve susuz kaldığını, tuvalete gitmenin bile sorun olduğunu ve konuya ilişkin olarak hiçbir açıklama yapılmadan telefonlarına el konulduğunu bildirdi.

 

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmek İçin : 

İnstagram: https://www.instagram.com/turkpermit_official
Youtube  :  https://www.youtube.com/muratersahin
Tiktok      :  https://www.tiktok.com/@muratersahindanisman

Paylaş:

Etiketler: