logo

Copyright ©2018 TürkPermit

KİMLER İNSANİ İKAMET İZNİ ALABİLİR ?

İnsani nedenlerle bir şekilde Türkiye’de kalması gerekli görülen yabancı uyruklu kişilere verilen oturma izni türüne “insani ikamet izni” denmektedir.  İkamet izni olmayan, fakat Türkiye'de Türk vatandaşı çocuğu olanlar, Türkiye'de tedavi görenler gibi geçerli bir nedeni olan kişilere, insani ikamet izni düzenlenebilir.

İnsani ikamet izni kimlere düzenlenir ?

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu M.46 ve devamında düzenlemesinde "çocuğun yüksek yararı söz konusu olduğunda" denilmektedir. Yani bu durumda, anne Türkiye'de yasal durumda olmasa dahi, hangi ülke vatandaşı olursa olsun, Türk vatandaşı çocuğu olduğundan dolayı doğrudan insani ikamet alabilir.

Bunun dışında 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu M.46 ve devamında düzenlemesinde, haklarında sınır dışı etme veya Türkiye'ye giriş yasağı kararı alındığı halde, yabancıların Türkiye'den çıkış yaptırmalarına veya Türkiye'den ayrılmaları makul görülmediği takdirde, insani ikamet izni düzenlenebilir. Ülkesine gitmesi sakıncalı kişiler veya Türkiye'de tedavi gören kişileri kapsar.

İnsani ikamet izni ile ilgili detaylı bilgi almak için : 0533 147 39 11 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
  • Ziyauddin Hasani:
    05.09.2021 07:22:09

    سلام خوبین خسته نباشین من یه مهاجر افغانستانی هستم میخوام اقامت انسانی بگیرم میشه برای من کمک کنید خیلی عاجل زرور دارم بخاطری بیماری دستت درد نکنه

  • Ziyauddin Hasani:
    05.09.2021 07:24:48

    سلام خوبین

Yorum Yapın