logo

Copyright ©2018 TürkPermit

İSTANBUL'DA YABANCILARIN SIK ALIŞVERİŞ YAPTIĞI BÖLGELER

İstanbul, Türkiye’nin en yoğun nüfusunun olduğu, kültürel, ekonomik, sağlık, ticaret, eğitim gibi alanlarda birçok kurum ve kuruluşun en üst düzeyde ve profesyonel olarak temsil edildiği bir şehirdir.

TÜİK’in 2020 yılında açıkladığı verilere göre Türkiye’de toplam 1.333.410 yabancı yaşıyor. Bu yabancıların ise en sık nüfuslandığı şehirlerin başında 450.584 kişi ile İstanbul geliyor. İstanbul’un hem tarihi hem de coğrafi özelliği yabancıların bu şehirde yaşamayı tercih etmeleri için büyük bir etken. Her bölgesinde bir tarih barındıran İstanbul’un her ülkeden misafirleri oluyor. Bu misafirler İstanbul’un çeşitli bölgelerinde alışveriş yapmakta, şehri keşfetmektedir. Bu blog yazımızda yolu İstanbul’dan geçen yabancıların sık sık alışveriş yaptığı bölgelerden bahsedeceğiz.

 • KAPALI ÇARŞI

Son dakika: Kapalıçarşı koronavirüs önlemleri kapsamında kapatıldı

Kapalıçarşı, İstanbul’un merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biridir. İçerisinde Türk kültürüne ait binlerce ürün vardır.

 • MISIR ÇARŞISI

Mısır Çarşısı, Eminönü - Yeni Camii'nin arkası ve Çiçek Pazarı'nın yanında olmakla beraber şehrin en eski kapalı çarşılarından biridir ... 

Mısır Çarşısı, İstanbul Eminönü'nde Yeni Camii'nin arkasında ve Çiçek Pazarı'nın yanındadır. İstanbul'un en eski kapalı çarşılarından biridir. İçerisinde baharat, tatlı, şekerleme bulunur.

 • İSTİKLAL CADDESİ

İstanbul'un Tarihinin İçinden Bir Cadde: İsti̇klal Caddesi̇ | Ophthalmology Life

 İstiklal Caddesi, İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki Tünel Meydanı ile Taksim Meydanı arasında yer alan popüler bir caddedir. 19. yüzyılın sonlarından günümüze dek Türkiye'nin en popüler caddesi olma unvanını koruyan cadde, 1,4 km uzunluğundadır. Cadde üzerinde birçok ünlü markanın son model ürünlerine rastlamak mümkündür.

 • EMİNÖNÜ

​​​​​​​Eminönü'nün gezilecek yerleri: İstanbul'un tarihi dokusunu yaşayacağınız Eminönü… - Seyahat haberleri

Liman kenarındaki Eminönü, şehrin çarşılarının yakınındaki vapur iskelelerinde yolcu indiren teknelerle doludur. Mısır Çarşısı'nda meyve, çay ve baharatlar satan tezgahlar, hemen bitişiğindeki Kapalıçarşı'da ise rengarenk halı, kumaş, lamba ve takılar bulunur. Süleymaniye Camii, bölgeyi yukarıdan seyrederken 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Camii, İznik çinileriyle ünlüdür. Eminönü bölgesinde birçok han bulunmaktadır. Mercan, Tahtakale gibi bölgelerden yabancılar birçok ürün almaktadırlar.

 • AKSARAY

​​​​​​​Historia Avm | AVM GEZGİNİ - Alışveriş Merkezleri, Mağazalar, Cafe ve Restorantlar, Etkinlikler

İstanbul’un en eski ilçelerinden olan Fatih’in semti olan Aksaray’da, yabancıların en sık bulunduğu listenin başında geliyor diyebiliriz. Yabancılara ait Restaurantlar ve daha çok giyim üzerine olan dükkanları aksarayda çok sık görebilirsiniz. Ayrıca yine yabancıların ağırlıkla ziyaret ettiği HİSTORİA ALIŞVERİŞ VE YAŞAM MERKEZİ (AVM) Aksaray bölgesinde bulunuyor.

 • VENEZİA MEGA OUTLET

Venezia Mega Outlet on Twitter: "Dünyaca ünlü markalar ile alışveriş keyfini Venezia Outlet'te yaşayın!… "

İstanbul’un Gaziosmanpaşa semtinde bulunan Venezia Avm, özellikle Arap müşterileri ile biliniyor. Türk ve dünya markalarının birçoğunu bünyesinde bulunduran, gondol gezintileri yapılan kanal ve ilgi çekici sokak dekoru şeklinde olan oldukça eğlenceli ve Venedik havası bulunan bir alışveriş merkezidir.

 • MERTER

Tekstil merkezlerinde %30-40 düşüş olacak - Dünya Gazetesi

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesine bağlı olan semt, yurtdışındaki merkezlere veya kendi bünyesindeki butiklere, tekstil ürünleri göndermek isteyenlerin alışveriş yaptığı ilçenin başında yer alıyor. Merter tekstil merkezi olarak bilinen bölgelerden kumaş, giyim ve aksesuarlar üzerine toptan veya perakende olarak uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. ​​​​​​​

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın