logo

Copyright ©2018 TürkPermit

İRAN VATANDAŞLARI NASIL İKAMET İZNİ ALIR ?

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararsı Koruma Kanununa (YUKK’a) göre ikamet izni Türkiye’de kalmak üzere verilen izin belgesini ifade etmektedir. Yetkili makamlar tarafından düzenlenen bu izin belgesi yabancıya ülkemizde belirli bir süreliğine ve belirli bir yerde yaşama hakkı sağlamaktadır. Bu blog yazımızda, İran vatandaşlarının Türkiye'de nasıl ikamet izni alabileceğinden bahsedeceğiz. Türkiye, çeşitli ülkelerden en fazla göç alan ülkelerin başında geliyor. Bu bölgelerden birisi de İran. Gerek yatırım yolu ile gerekse 250 bin dolara Türk vatandaşlığı almak kolaylaşınca Türkiye'de ikamet etmek isteyen İran vatandaşlarının sayısıda artış gösterdi.

Türkiye’nin vize politikası gereğince, İran vatandaşları ülkemize vize olmadan seyahat edebilmektedirler. İran vatandaşlarına tanınan vize muafiyet süresi 90 gündür. İran vatandaşlarının, 90 günlük vize süreleri dolduktan sonra ikamet izni (oturma izni) almaları gerekmektedir. 

İRAN VATANDAŞLARI İKAMET İZNİ BAŞVURUSU NASIL YAPABİLİR ?

İkamet izni başvuruları için ilk etapta, İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne başvuru belgesi oluşturulması gerekmektedir. Daha sonra sms yolu ile Göç İdaresi'nden randevu tarihi iletilecektir. Bu tarihte başvuru belgesi ve diğer evraklar ile Göç İdaresi'nden hazır bulunulması gerekmektedir. Başvurular online olarak yapabileceği gibi aracı firma ile de yapabilir. 

İran vatandaşları ikamet izni başvuruları için : 0533 262 37 42 - 0850 888 0 157 no'lu telefon numarasını arayabilirler. 

İKAMET İZNİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
* Başvuru belgesi
* Özel sağlık sigortası
* 4 Adet biyometrik fotoğraf
* Pasaport
* Noter onaylı kira kontratı ( Adres beyanı)

 

 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın