logo

Copyright ©2018 TürkPermit

IRAK VATANDAŞLARI TÜRKİYE'DE NASIL ÇALIŞMA İZNİ ALIR ?

Bu blog yazımızda Irak uyruklu vatandaşların, Türkiye'de nasıl çalışma izni alabileceğinden bahsedeceğiz. Irak vatandaşları, 90 gün süre ile vizeden muaftırlar. eğer Türkiye'de kalış süresi 90 günü aşacak ise ikamet izni almaları gerekmektedir. İkamet izni aldıktan sonra, eğer Türkiye'de çalışıyorlar ise, çalışma izni almak zorundadırlar.

Türkiye'de çalışan yabancı uyruklu vatandaşların çalışması 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre, izne tabiidir.

Yabancı uyruklu kişiler, ikamet (oturma) izni gibi, çalışma izninide kendi adlarına alamazlar. Bunun için çalıştıkları bir firma olması gerekmektedir ve başvuruları çalıştıkları yer veya yetki verilen çalışma izni yapan aracı bir firma yapmaktadır. 

Çalışma izni başvurusu yapabilmek için en az 6 aylık ikamet izni olması gerekmektedir. Türkiye’den (Yurt içi başvuru) geçerli bir oturma izni olmayan yabancılar için ise yabancının ülkesinde ki Türk büyükelçilikleri üzerinden, elektronik imza (e-imza) ile online olarak yapılır. Ev hizmeti üzerinden veya şirket üzerinden başvuru yapılabilir.

Yabancı eğer bir şirket ortağı olmak istiyorsa, şirkette en az %20 hissesi bulunması gerekmektedir.
 

Türkiye'de Irak vatandaşlarına çalışma izni almak için; 0535 108 93 95 - 0850 888 0 157
Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
  • Mehvan hasan Taib:
    09.09.2021 23:14:55

    Merhabalar Ben turkiye de bir şirket kurdum ayrıca bir fabrika kurdum hisem % 25 ben nasil ikamet olacam yada nasil ikame alacam Saygillarimlla

Yorum Yapın