logo

Copyright ©2018 TürkPermit

YERLEŞİM YERİ BELGESİ NASIL ALINIR ?

Türkiye'de yaşayan yabancılar, ikamet izinlerini aldıktan sonra, kendilerini bulundukları adrese kayıt etmesi gerekmektedir. Peki bunu nasıl yapacaklar ?

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 26. madddesine göre, Türkiye'ye gelen yabancılar ikamet izni aldıktan sonra en geç 20 iş günü içerisinde kendilerini adres sistemine kayıt ettirmek zorundadır.

İkamet (oturum) izni bulunan her yabancı, bulunduğu ilçedeki Nüfus Müdürlüğü'ne Kira Kontratı ile giderek kendisini adresine kayıt ettirmesi gerekmektedir. Ve daha sonra Yerleşim Yeri Belgesi denilen belgeyi temin edebilir. Bir sonraki ikamet izni uzatmasında, Göç İdaresine "yerleşim yeri belgesi"ni göndermeleri istenecektedir.

Nüfus Müdürlüğü'ne giderken gerekli olacak evraklar ;

*Pasaport
*İkamet izni / çalışma izni
*Kira Kontratı
*Su veya elektrik faturası

Yabancı kendisini adrese kayıt ettirdikten sonra, Ptt'ye giderek e-devlet şifresi alabilir, ve e-devlet üzerinden "yerleşim yeri belgesi" ne istediği her an oline olarak ulaşabilir. 

İkamet izni uzatmalarında İl Göç İdaresi Müdürlükleri "Yerleşim Yeri Belgesi" ni zorunlu tutmaktadır. İkamet izni alan her yabancı Nüfus Müdürlüğü'nden randevu alarak giderek kendisini bulunduğu adrese kayıt ettirmesi gerekmektedir.

 

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın